Thursday, March 21, 2013

Meijer

Alpo on sale 10/$6
I used $1.25/12 HERE
final price- .49 a can


Triscuit with Brown Rice on sale$2
used 3- $1/2 TARGETQ
also used 3- B1G1F HERE
final price- .50 a box

Imperial on sale .69

Land O Lakes Butter on sale $2.50
used 1 - .50.1 in 3/10 SS
final price-. $2

Dole Lettucs $2.50
used $1/1 I found in a booklet from Meijer weeks ago
final price- $1,50

Eggs .88

The Salad was my lunch
on clearance $2.11

John Morell Bacon is part of a buy7get$7 off instantly deal
6- Bacon for $1.59 ea.
1- Eckridge Sausage (also part of the deal)
used 1-.55/1 HERE
final price- .94


Chicken on sale $1.85 a pound

6-Bic Razors $2.64
used 6-$3/1 in 3/17 SS
84 razors - FREE!

Maybelline Eye Make-Up 3.28
used $1.50/1 HERE
also used $1/1 Target Q
final price- .78


Wednesday, March 20, 2013

Food 4 Less

Above is all part of the buy 10 save $5 deal
Yougurts are all $1.48
I used 4- $1/1 in 3/3SS for the Activia
final price- .48

Didn't have coupons for Danimals
$1.48 a great price

Kraft Salad Dressing $1.48
used a tear pad coupon $1 off produce wyb 2
final price- .98 each


Vlasic Pickles $3.98
used -1 .55/1 hang tag
final price- $3.43
not bad for the huge jar
(Dylan was with me and HAD to have theses!)

Mt. Olive Jalapenos $1.98
used 1-.75/1 old hang tag
final price- $1.23


Grapes $1.28 a pound

Hand Warmers on clearance .68 for 2


CVS - I was out in Addison this morning, and I'm so glad I decided to stop because they had what I couldn't find in Bartlett and Bloomingdale.

Pop Chips 2/$5
used 2-$1/1 NLA
final price- $1.50 ea.

Toothpicks .49 a package
2 containers in each!

1-Tresemme' $3.34
used 1-$3/1 CVS coupon NLA
final price- .34

3-Sally Hansen
spend $10 get a $5 ECB
the nail polish I bought is $3.19 ea.
I used a B2G1F coupon NLA
final price-  .46 ea
( I included the ECB since I paid with a $5 and got back a $5)

4-Pledge Multi Surface
MY FAVORITE CLEANER EVER!
on sale 2/$7
used 2- B1G1F in 2/10 SS
coupon took off $4.90
I also used a $2/2 I found in a magazine
at the doctor's office
final price-MONEY MAKER $2.80
NOT including the $4 ECB I got back.





Tuesday, March 19, 2013

You don't see Hunts coupon anymore.

Hunt's Tomatoes Coupons
.55/2 HERE

CVS

CVS basics water $1.99 TODAY ONLY
with THIS coupon

Treseme 3/$10
I used $3/1 CVS coupon printed a few weeks ago 
NLA
final price- .34

12-Dentyne Gum B1G1F $1.49 each
used 6-$1/2 in 3/17 SS
final price- .24 a pack!

Sally Hansen Insta Gel Strips $14.99
used 1- $5/1 HERE
got back $5 ECB


Tuesday, March 12, 2013

Kohls HUGE sale - $80 boots for $8.40!! Wheaton store has an additional 25% off clearance. PLUS I had the 30% off Kohls sent me in the mail.

4- Bath Towels ( very soft )
4- Bundles of Wash Cloths

4- Boys Shirts (next fall size)
1- Winter Hat
1- Thinsulate Men's Gloves

4- Make- up bags

1- Pair of boots (originally $80!)
2- scarves
2- Blouses

14- jewelry items!


Thursday, March 7, 2013

Meijer





Soft Pretzel on sale $2 each
used $1/2 in 2/17 RP
final price- $1.50 each

Tyson Nuggets $3.50
used .75/1 in 2/24 SS
final price- $2.75

El Monteray Burritos on sale $1 EACH
used 3- $1/1 in 3/3 RP
final price- 3 FREE
( I did these in my separate trans. with the Biore
because the coupon states one per trans.)

14 Lunchables at $1.99
after scanning 9, I got a coupon for $2.50/9 (coupon below)
used it on this same transaction
also got an instant $14 because of the Meijer Promotion
 buy 7-get $7 off
final price- .81 each!



2- Velvetta Casseroles $2
used  2-$1/1 in 2/24 SS
final- $1

Homestyle Mac $2
used $1/2 in 2/12 SS
final - $1.50 each
I screwed up and mis-read the coupon thinking it
was $1/1
In my opinion I paid too much but needed to
get out of the store!

Pillsbury cake mix $1.09 each
used 2 tear pad coupons $1/2
final price-.59 each


Misc. I needed with no coupons

Buns on sale $1.28

Blueberries$2.50

Danimals $1.88

Natural Ovens Bread $3.29
I did 3 separate transactions.
buy 2 cleaners
buy 2 Strips
used 2-buy a Strip and get a Cleaner FREE coupon in 3/3SS
also got an automatic $1 off each Meijer sale
got back a $5 OYNO
final price-$1.54 each!


Ground Beef $2.99 a pound

2- DeWafflebakkers frozen pancakes -$1.67 each
Used $1/2 MPERKS
final price -$1.17

4- Gold Bond $1 each (trial size)
used 4- $1/1 in 2/3 RP
4 FREE
great purse size

Revlon is all 25 % off

Concealer After discount $6.74
used $3/1 TARGET Q
final price- $3.74

Nail Art $6.99
used $2/1 target q in 3/3 SS
final price- $4.99
(I REALLY wanted this!)

Monday, March 4, 2013

Jewel

Dial Basics and Dial Hand Soap on sale $1
used 6- .35/1 in 3/3 RP
final- .65

Carving Board on sale $3.69
used 2-$2/1 HERE (got in my email today from Kraft)
if doesn't work there's a $1/1 in 1/6SS
also got back $2 OYNO
ALSO used jewel in ad $2/2
final price-.69 if you include the cat
or $1.69 without

10 Pop on sale .99
used 6-.75/1 below in yesterdays paper
and 1-.75/1 from a Dom's insert a few weeks back
fianl price- .24 each-jackpot!!!!


Red Gold on sale $1
used 4-$1/2 HERE
(zip 33033)
final price- .50 each

Milk-Bone 2/$6
used jewel in- ad $2/2
final-$2 each
not great but have not seen anything in a longtime, and
my poor pups have had to go without : (